2.Sınıf Ders Çalışma Programı

2.Sınıf ders çalışma programı içeriğini indirebileceğiniz sayfamızda bulunuyorsunuz. Program içeriğine bakmak ve programın nasıl uygulanacağı konusunda bilgi almak için sayfamızı aşağı kaydırın. Programın indirme linki aşağıdadır.

İlkokul 2.Sınıf Ders Çalışma Programı İçeriğinde Neler Var ?

Programımızın içeriğini indirme yapmadan da inceleyebilirsiniz. Bakmak için aşağıdaki dosyaya göz gezdiriniz.( Not;pdf formatı olduğu için düzenlenemez durumdadır.Çalışma programını indirmek için sayfanın en aşağısına gidiniz.)

2.Sınıf Ders Çalışma Planı Nasıl Kullanılabilir ? Değiştirme Yapılabilir mi ?

Programımızda tabii ki değişimler yapılabilir. Program değiştirme işlemi ufak bir uygulama kılavuzu hazırladık ve bunu programın altındaki sayfaya yerleştirdik. Programdaki ögeler ve saat dilimleri konusunda genel geçer bazı bilgileri verdik. Bu bilgilerin daha detaylı hallerine aşağıdaki program uygulama kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

2.Sınıf Ders Çalışma Programı

2.Sınıf Ders Çalışma Programı Örneği Uygulama Kılavuzu

1.Saatler değişime uğrayabilir mi?

Saatler değişime uğrayabilir. Yerleri değişebilir fakat süreler değişmemelidir. Süreler 35 dakikaya kadar azaltılabilir. Fakat 45 dakika üzerine çıkartılamaz. Genel olarak ülkemizdeki okullarda dersler 45 dakika işlendiği için öğrenci bir masada oturup yeni bir şey öğrenmeye 45 dakikaya göre kendini hazırlıyor. 15 dakikalık dinlenme kısımları ise 10 dakikaya kadar da azaltılabilir. Burada şu konuya dikkat çekmek lazım dinlenme süresi bittiği anda öğrencinin tekrar programda olan ders faaliyetine dönmesi gerekiyor. Dinlenme süresi içinde öğrenci dikkatinin bozacak, programın işleyişini bozacak herhangi bir şey yapmamalı. Özellikle dinlenme süresi içerisinde öğrencinin dinlenme süresinin bozacak telefon,tablet vs. aletler ile öğrenci zaman geçirmemelidir.

Öğrenciler teknolojik aletler ile ne kadar zaman geçirebilir ?

Bu konuyu bir örnekle çok güzel açıklayabiliriz. Dünyaca ünlü ve şuan yüksek olasılıkla bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi microsoftun kurucusu ve sahibi olan Bill Gates kendi kızına günlük bilgisayara bakmas süresinin hafta içi için 45 dakika hafta sonu için ise 60 dakika olarak belirlemiştir. Bu habere ulaşmak için tıklayınız. Bu durumda pek söylenecek bir şey bulunmuyor galiba :).

2. Günlük Tekrar ve Ödevler, Türkçe Çalışması gibi şeyler neyi ifade ediyor?

Günlük Tekrar ve Ödevler: Bu kısımda öğrenci o gün gördüğü dersleri kısa bir tekrar eder. Öğretmeni ödev verdiyse ödevini yapar.

… Çalışması: Türkçe Çalışması, Matematik Çalışması vb. şekilde programda gördüğümüz çalışma faaliyetidir. Artık okuma ve yazmayı öğrenmiş öğrenci 2.sınıf için derslerini ayrı ayrı çalışabilir. Özellikle Matematik ve İngilizce derslerine atılan temel çok önemlidir.

Dinlenme: Süre kısmında da bahsettiğimiz gibi eğer öğrencinin dikkati yerindeyse 15 dakika dikkati çabuk dağılıyorsa 10 dakika şeklinde düzenlenebilir.

Akşam Yemeği – Ev İşlerine Yardım: Bu yaş grubu öğrencinin ev işlerine ufak ölçüde yardım etmesi sorumluluk bilinci açısından çok değerlidir. Lütfen öğrencilere sorumluluklar verelim. Beslenme bu yaş diliminde çok değerli bir hale geliyor ve akşam yemeği kültürü evimizde oturmuş olması gereklidir. Bu akşam yemeği kültürünün ev içerisinde oluşmuş olması çocuğun belirli bir disiplin kazanmasına çok yardımcı olacaktır.

3.İkili öğretim durumunda neler yapılabilir?

İkili öğretimin saatlerine göre bu durum değişkenlik gösterebilir. Sabah giden öğrenciler için programın çalışma saatleri daha erkene çekilmelidir ve öğrenci bu sayede daha erken uyuyabilir. Öğleden sonra okula giden öğrenciler için ise sabah uyandıktan sonra çalışmalar yapılabilir. Örneğin öğleden sonra okula giden öğrenci sabah kahvaltısından sonra kitap okuma yapabilir. Günlük tekrar ve ödev kısmını ise okul sonrasında yapmasında büyük fayda olacaktır.

4.Öğrencinin sınav dönemi yaklaşıyor? Ne yapabiliriz?

Sınav döneminde öğrenciler için program tabii ki değişmelidir. Öğrenci sınavlarına o sınava özel olarak mutlaka çalışmalıdır. Sınav dönemi yaklaştığında günlük tekrar ve ödevler kısmı rafa kaldırılır. Öğrenci o zaman dilimi içerisinde sınavına çalışabilir. Programımızı aktif bir şekilde uygulayan öğrencinin günlük tekrar beceriside artacağı için sınavlarını daha kolay geçirecektir.

2.Sınıf Ders Çalışma Programı Hazırlama İşlemi Nasıl Oluyor ?

Programımızı ve programımızın uygulama kılavuzunu örnek alarak öğrenci için kendi programınızıda hazırlayabilirsiniz. Programdaki saatler değişmiyor değildir. Sadece programı yapmadan önce uygulama kılavuzunda geçen bilgilere hakim olmanız gerekiyor. Çalışma saatlerinin ne kadar vereceğinize ve ne zaman öğrencinin dinleneceği hakkında mutlaka bir fikriniz olmalıdır.

Tüm sınıf düzeyinde çalışma programları için tıklayınız.