Alttaki linkten karar verme becerileri sunumuna ve içerikten konu hakkındaki bilgilere de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Karar Verme Becerileri Sunum

Karar Verme Becerisi Nedir ?

Çeşitli kararlar arasında en doğru secimi yapabilmek için neler yapabileceğimizi bilmek ve uygulayabilmektir.  Karar kelimesi sözlüklerde “bir iş veya sorun hakkında düşünülerek verilen kesin yargı” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdaki dikkat çekici nokta kararın bir “düşünme” süresi sonunda oluşmasıdır. Bir başka deyişle “düşünülmeden” hareket etme ya da konuşma karar almak değildir.

 Geleceğimizi, başarılarımızı, genellikle mutluluk ve mutsuzluklarımızı alacağımız kararlar belirler.  Bugünkü yaşantılarımız, geçmişte aldığımız kararlarımızın bir sonucudur.  Uygun zamanda, uygun yerde, uygun davranışlar sergiliyorsak, bu doğru kararlar aldığımızı gösterir.  Aldığımız bir karar bazen yaşantımızı tümüyle değiştirebilir. Bu nedenle kararlarımız yaşantımızda önemli yer tutarlar.

Karar Verme Becerilerinin Aşamaları

1.AŞAMA : Tanımlama

İlk adım olarak karar vereceğiniz konuda belirsizlikleri olabildiğince azaltmak gerekir.    Neyi değiştirmek istiyorsunuz, alacağınız kararlarla ilgili olan kişiler varsa onları da not edin.   Neler olduğunu, ne dediğinizi, ne düşündüğünüzü, hissettiğinizi veya yaptığınızı, diğer kişilerin neler yaptıklarını yazın.  Neyin kararını alacaksınız, nasıl bir sonuç istiyorsunuz, ideal çözüm nedir?  

2. AŞAMA :Seçenekler

Alacağınız karar ile ilgili tüm olasılıkları yazın.  Başkalarının fikrini alabileceğiniz bir konuysa, onlara da danışın ve onların fikirlerini de yazın.  Listenizi çıkardıktan sonra her seçeneğin olumlu ve olumsuz yanlarını yazın.

3. AŞAMA : Karar Vermek

 Bir önceki aşamada sıraladığınız seçeneklerden hangisini ilk olarak denemek istediğinize karar verin. Bunun tek seçenek olmadığını sadece ilk seçeneğiniz olduğunu unutmayın. İsterseniz sonradan fikrinizi değiştirip farklı bir seçeneği uygulayabilirsiniz. Mümkün olduğunca, en çok istediğiniz seçenekten başlayın.

Devamı için sunumu üst taraftaki linkten indirebilirsiniz.

Karar Verme Becerisi Sunu Örnekleri

Karar Verme Becerileri Sunum

Karar verme becerisi sunumun devamı için tıklayınız.

Karar Verme Becerisi Pdf Formatı

Sunumun pdf formatında olanını da sizlerle paylaşıyoruz indirmek için tıklayınız.

Karar Verme Becerisi Rehberlik Alanında Nasıl Bir Önem Taşır ?

Karar verme bir çok farklı seçenekten bir tanesini seçme becerisi olarak tanımlanabilir. Rehberlik alanı ise kelime anlamı itibariyle yol göstermek demektir. Bu becerinin temelini hayatına sağlam oturtan birey rehberlik açısından da kendi kendine doğru kararları vermek eğiliminde olacaktır.

Rehberlik Sunumları ( Öğrenci ) için tıklayınız.

Karar vermeninin rehberlik alanında ne kadar etkili olduğuna dair bir çok bilgi barındıran makalemize şuradan erişebilirsiniz.