Okul Öncesi Bep Planı Nedir ?

Bep planı olarak kısalttığımız Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin ihtiyaçlarına göre hazırlanan özel olarak hazırlanan plana verilen isimdir. Her özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciye bireyselleştirilmiş eğitim planı mutlaka hazırlanmalıdır.

Her Özel Gereksinimli Öğrenci İçin Plan Hazırlanmalı mıdır ?

Evet her özel gereksinimli öğrenci için öğrencinin eğitsel ihtiyaçlarına uygun bir plan hazırlamak zorunludur. Okullarda eğitim gören tüm öğrencilerin eğitim alma hakkı olduğu için özel gereksinimli tüm öğrencilere plan mutlaka yapılmalıdır.

Öğrenci Özel Gereksinimlerine Kim Karar Verir ? Öğrencileri Kim Tanılar ?

Öğrencilerin tanılarına karar veren kuruluş Rehberlik ve Araştırma Merkezleridir. Öğrenciler her kademe değişikliğinde ve özel eğitim merkezine gidiyorsa her sene 1 defa olmak üzere Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından tanılanır.

Okul Öncesi Bep Nasıl Hazırlanır ?

Öğrencinin eğitsel ihtiyaçlarına göre hazırlanır. Öğrencinin okul öncesi performansı için hangi kazanımlara ulaşması gerekiyorsa bu kazanımlar çerçevesinde hazırlanabilir. Rehberlikmerkezim olarak okul öncesi için örnek bireyselleştirilmiş eğitim planımızı sayfamızın yukarısından indirebilirsiniz.

Okul Öncesi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bireyselleştirilmiş eğitim planında uygulanan planın özel bir öğrencinin kazanımları olduğunu lütfen unutmayınız. Önemli olan özel eğitimde yolda olabilmek ve sabırlı olmaktır.

Okul öncesi bep planı hazırlama konusundan daha fazla bilgiye erişmek için Özel Eğitim Rehberlik Genel Müdürlüğü sayfasına göz atabilirsiniz. Ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizdeki diğer bep planlarına ulaşmak için tıklayınız.

Öğretmen evrak alanına ulaşmak için tıklayınız.