Özgüven sunumunu alttaki linkten indirebilirsiniz.

Özgüven Sunum

Özgüven Sunu İçeriği

Özgüven

Kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi
iyi hissetmemiz demektir. Başka bir deyişle kendimiz olmaktan memnun olmak ve bunun sonucu olarak kendimiz ve çevremizle barışık olmamız demektir. Kısaca; “sevilebilir ve sevmeyi becerebilir olma” duygusudur da diyebiliriz.

Herhangi bir konuda ne kadar çok çalışırsak ve başarılı olursak öz güvenimiz de o oranda artar.

Biz insanların en çok yaptığı hatalardan biri bir başarısızlıkla karşılaştığımızda o başarısızlığımızın sonucunda kendimize olumsuz ifadelerde bulunmamızdır.

Bunu biraz açarsak hepimiz zaman zaman “Ah ben ne beceriksizim”, “benden adam olmaz”, “zaten şu işi başarsaydım alim olurdum” vb. bir sürü olumsuz yükleme yapmışızdır kendimize. Esasında bu yüklemelerimiz bizlerin gelecekte ki hayatında gerçekten pahalıya mal olmakta. Bizleri pasif , çekingen, öz güveni olmayan, arka planda kalmayı tercih eden bireyler haline getiriyor. Her şeyden korkar oluyoruz ve içimizde bulunan girişimcilik ruhunu yok ediyoruz.

Bütün bunların yanı sıra kendi olumsuz varsayımlarımızla beslediğimiz “yıkıcı” düşünce yapılarımızı yenmek için bazı “onarıcı” teknikler de var:

Onarıcı Teknikler

Güçlü yönlerimizi belirlemek ve onların üstünde daha çok durmak

Denediğimiz her yeni şey için kendinize şans tanımalıyız. Önemli olan elde edilen sonuç değil, bu yolda harcanan çabalardır. Bu yüzden kendimizi takdir etmeyi bilmeliyiz.

Risk almak

Her yeni deneyime yeni bir öğrenme fırsatı olarak bakabilmek. Asıl olan kazanmak yahut kaybetmek değil! Ancak bu şekilde yeni fırsatlarla karşılaşabiliriz ve kendimizi olduğumuz gibi kabul edebiliriz. Aksi taktirde, her fırsat açılmamış bir kutu olarak içimizde kalacak; dolayısıyla doğrudan başarısızlıkla sonuçlanıp, kişisel gelişimimizi engelleyecektir.

İç konuşma yapmak

İç konuşma yaparak olumsuz varsayımlarımızla başa çıkabiliriz. Kendimize haksızlık ettiğimiz bu durumlarda, “dur bakalım, o kadar da değil” diyerek daha olumlu varsayımlar üretmeliyiz. Örneğin, herhangi bir şeyin mükemmel olmasını beklediğimiz bir durumda , her şeyi mükemmel yapamayacağımızı, önemli olanın elimizden geldiği kadarını en iyi şekilde yapmaya çalışmak olduğunu kendimize hatırlamak harika bir fikirdir.

Devamındaki bilgilere sunumdan erişebilirsiniz.

Özgüven Geliştirme Sunum Ekran Görüntüleri

Özgüven Sunum

Sunumun devamı için tıklayınız.

Özgüven Geliştirme Lise Sunum Ne Gibi Faydalar Sağlar

Yaş grubunun kişilik özelliklerine bakıldığında bu özelliğin gelişimi lise öğrencilerine ciddi katkı sağlar.

Sunu Ortaokul ve İlkokulda Kullanılabilir mi ?

Evet, kullanabilirsiniz.

Özgüven Sunumları Dışında Başka Hangi Kaynaklardan Bilgi Alabilirim

Rehberlik Sunumları ( Öğrenci ) için tıklayınız.

Rehberlik Sunumları ( Veli – Öğretmen ) için tıklayınız.

Öz güven geliştirme ile ilgili başka bilgiler için tıklayınız.