SINIF REHBERLİK PLANLARI
1.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
2.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
3.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
4.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
5.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
6.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
7.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
8.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
9.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
10.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
11.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
12.Sınıf Rehberlik Planını indirmek için tıklayınız.
Sınıf Rehberlik Planı

Sınıf rehberlik planı örneklerimize ve okul rehberlik programı örneklerimize ulaşabileceğiniz sayfamızda bulunuyorsunuz. Plan örneklerimizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Plan örnekleri en alt kademeden başlayarak en üst kademeye kadar uzanıyor. Örneklere bakmadan önce açıklama kısımlarından bilgi almanızı tavsiye ederim. Açıklama kısımları tablonun sonundan başlıyor.

Yukarıdaki İçerikler Hangi Eğitim Yılı İçindir ?

İçeriklerimiz bulunduğumuz eğitim yılı olan 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içindir. Her senenin başında içeriklerimiz yenilenecektir.

Sınıf Rehberlik Planı Nedir ?

Rehberlik planı yıl boyunca sınıfta yapılacak rehberlik ile ilgili tüm faaliyetleri içeren plandır. Plan Milli Eğitim Bakanlığı çerçevelerine göre düzenlenmektedir. Aşağıda ki başlıklarda bunu detaylıca anlattım. Planımızı hazırlaken haftanın başlangıç tarihlerini yazabildim. Çünkü o bölmeye tam olarak sığmadı. Yani planın başlangıç tarihinden itibaren 1 haftalık süreçte plan içerisinde ki kazanıma ulaşabilirsiniz.

Sınıf Rehberlik Planı Nasıl Hazırlanmalıdır ?

Öncelikle planımızı hazırlamak için planımızı hazırlayacağımız temel tabloyu edinmemiz gerekiyor. Planın hazır tablo formatı zaten Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünde paylaşılıyor. Planı yazacağımız tabloya ulaşmak için tıklayınız. Daha sonra ise hazır tablonun üzerine sınıf düzeyimize göre çeşitli kazanımlar yazmamız gereklidir.Kazanımlarımıza yine Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünden ulaşabililiriz. Zaten buradaki dosyada sınıf düzeyine göre tüm kazanımlar verilmiştir. Kazanımların olduğu dosyaya ulaşmak için tıklayınız. Ulaşacağınız dosyada zaten fihristte kendi sınıf düzeyinizdeki yer alan bölümün sayfa numarasını göreceksiniz.Ona göre hafta hafta uygulanacak etkinlikler paylaşılan e kitapta mevcuttur.

Rehberlik Merkezim Tarafından Hazırlanan Planlar Nasıl Kullanılacaktır ?

Hazırlanan planlarımız yukarıda anlattığım şekilde hazırlanmıştır. Yani Milli Eğitim Bakanlığının gösterdiği doğrultuda hazırlanmıştır. Planların üzerindeki gerekli yerleri doldurarak kullanabilirsiniz.

Planları Nasıl Uygulayacağım ?

Planların nasıl uygulanacağı ciddi anlamda özellikle rehberlik dersi olmayan sııf kademelrinde sorun teşkil etmektedir. Rehberlik dersi olan sınıf kademeleri için bu daha kolay olsa da dersi olmayan sınıflarda planın nasıl uygulanacağı karışıklık oluşturmaktadır. Bunun önüne geçmek için okul idaresinin ders programlarını buna göre hazırlaması gereklidir.O sınıfa rehberliği bulunan öğretmenlerimize bu faaliyetleri gerçekleştirebileceği zamanları tanımaya çalışmalıdır.

Uygulama Yaparken Yararlanabileceğim Kaynaklar Nelerdir ?

Planı uygularken yararlanabileceğimiz çeşitli kaynaklar vardır. Bunları sıralayacak olursak.

  1. Sunumlar için rehberlikmerkezim sunum sayfasına erişebilirsiniz. Sitemizde hem hedef kitlesi öğrenci olan hemde hedef kitlesi veliler olan sunumlarımız mevcuttur. Hedef kitlesi öğrenci olan sunumlar için tıklayınız. Hedef kitlesi veli olan sunumlar için tıklayınız.
  2. Uygulayacağınız test ve anketler için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün sunduğu bazı anketler ve testlere şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfadan istediğiniz bir çok ankete veya teste ulaşabiliyorsunuz.
  3. Milli Eğitim Bakanlığının Disrep kısaltmasıyla oluşturduğu sanal ortamda da sınıf rehberliği ile ilgili bir çok materyal bulunmaktadır. Disrep sayfasına ulaşmak için tıklayınız.
  4. Yine rehberlikmerkezim tarafından hazırlanan bireyi tanıma teknikleri sayfamızdan da yararlanabilirisinz. Sayfamızda çeşitli psikoloji alanı ile ilgili testler bulunmaktadır. Bireyi tanıma teknikleri kısmına ulaşmak için tıklayınız.

Planları Uyguladıktan Sonra Ne Yapacağım ?

Planları uyguladıktan sonra her dönemin sonunda idareye ve rehberlik servisine, dönem sonu faaliyet raporunu vermemiz gerekiyor. Bu raporu rehberlikmerkezim olarak öğretmenlerimiz için hazırladık. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Geçen Sene Elimde Olan Planı Kullanabilir Miyim ?

Hayır geçen sene istenilen kazanımlar ile bu sene istenilen kazanımlar farklı olabilmektedir. Yine biliyorsunuz ki tarihler değişime uğramaktadır. Planlarımızı her senenin başında güncellememiz lazım.

Sınıf Rehberliği İle İlgili Başka Hangi İşlemleri Yapmamız Gerekiyor ?

Sınıf rehberliği ile ilgili yapılması gereken bir çok dosya ve evrak var kısaca bahsedecek olursak;

  • Sınıf rehberlik dosyasının hazırlanması gerekiyor. ( Rehberlikmerkezim tarafından hazırlanmış dosyaya ulaşmak için tıklayınız.)
  • Kasım ayı itibariyle sınıf risk haritalarının doldurulması gereklidir.
  • Her dönemin sonunda yukarıda da anlattığım üzere planlarla ilgili faaliyet raporlarının düzenlemesi isteniyor.
  • Bunların dışında veli toplantıları,oturma planları gibi belirli başlı bazı işlerinde olduğunu görüyoruz.
  • Yine mayıs ayında rehberlik ihtiyaç belirleme anketlerinin doldurulması lazım.

Rehberlik İle İlgili Sitemizde Ulaşılabilecek Diğer İçerikler

Rehberlik kategorisine ulaşmak için tıklayınız.

Sınıfınızda uygulayabileceğiniz rehberlik sunumları için tıklayınız.

Öğretmen kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Öğretmen evrak alanına ulaşmak için tıklayınız.

Sınıfınızda kaynaştırma öğrencisi mevcut ise Bep sayfamızdan da yararlanabilirsiniz. Bep sayfasına erişmek için tıklayınız.